Co powinno zawierać ergonomiczne stanowisko pracy?

Praca biurowa, choć nie jest tak niebezpieczna dla zdrowia, jak praca fizyczna, to również może stanowić ogromne zagrożenie dla prawidłowego rozwoju ciała i jego postawy. Żeby jednak temu zapobiec, koniecznie trzeba stosować się do kilku wskazówek dotyczących tego, jak powinno wyglądać ergonomiczne miejsce pracy.

Dlaczego jest to tak ważne?

Dlaczego jednak zachowanie odpowiedniej ergonomii miejsca pracy biurowej, jest tak ważną sprawą i wymaga tak dużej uwagi? Odczuć to daje się już po zaledwie jednym dniu pracy w miejscu o nieodpowiedniej ergonomii. Bardzo szybko dochodzi do bólu pleców, barków czy też nawet głowy, ponieważ tego typu bóle silnie promieniują we wszystkich kierunkach. Są to pierwsze, podstawowe symptomy tego, że posiada się nieprawidłowe miejsce pracy. Dalsze konsekwencje będą tylko gorsze, ponieważ wiązać się mogą ze skrzywieniem kręgosłupa, często do stanu nieodwracalnego.

Prawidłowe krzesło

Zdecydowanie najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o odpowiednio ergonomiczne miejsce pracy, jest posiadanie właściwego go krzesła. Kluczowe jest to, aby posiadało ono możliwie najwięcej funkcji związanych z jego ustawieniem. Oczywiście podstawą jest regulacja wysokości kąta oparcia, lecz wskazane jest także to, aby krzesło wyposażone było w regulowane podłokietniki czy też nawet w regulowany zagłówek. Pozwoli to dobrze dopasować pozycje względem monitora i biurka.

Ergonomiczne biurko

Samo biurko, przy którym będzie się pracowało, również musi być odpowiednio ergonomiczne. Co to oznacza dla biurka? Przede wszystkim musi ono być odpowiednio duże, żeby możliwe było dobre rozplanowanie wszystkich potrzebnych do pracy sprzętów. Z drugiej jednak strony nie może być zbyt duże, ponieważ stanowić to często będzie kłopot związany z sięganiem po określonego rodzaju sprzęty.
Ideałem byłoby posiadanie biurka o regulowanej wysokości, tak aby możliwe było również i jego dopasowanie do krzesła i posiadanego wzrostu, lecz niestety takie biurko należy jeszcze do rzadkości.

Przydatne dodatki

Praca biurowa wymaga posiadania kilku przydatnych dodatków, które z pewnością bardzo mocno wpływać będą na komfort i ergonomie pracy. Przykładowo dobrze jest posiadać różnego rodzaju podkładki stabilizujące, lecz również zapewniające większy komfort. Mogą to być rzecz jasna podkładki pod mysz, wyposażone w specjalne ergonomiczne gąbki służące do odciążania nadgarstka podczas korzystania z myszki. Podobna podkładka powinna się znaleźć również przy klawiaturze, aby odciążać dłonie podczas pisania.
To jednak nie koniec, ponieważ dobrze jest posiadać specjalną podkładkę pod stopy, tak aby możliwe było wygodne ustawienie stóp w pozycji spoczynkowej.

Odpowiednie oświetlenie

Wiele osób uważa, że na tym można zakończyć konstruowanie odpowiednio ergonomicznego miejsca pracy biurkowej, lecz byłby to poważny błąd. Nie mniej ważne co wszystkie wcześniej wymienione elementy, jest światło obecne w danym pomieszczeniu. Biurowe oświetlenie musi przede wszystkim powodować, że wzrok nie będzie się od niego męczył, a także będzie sprzyjał bardziej skupionej pracy.

Dodaj komentarz