Jak używać pistoletu do kleju na gorąco? Krok po kroku

Pistolet do kleju na gorąco jest świetnym urządzeniem do klejenia drewna, kartonu, różnego rodzaju tworzyw sztucznych, ceramiki, szkła, tkanin itp.

O czy należy pamiętać przy używaniu kleju na gorąco?

Urządzenie to jest bardzo pomocne przy tworzeniu różnego rodzaju kreatywnych prac artystycznych dlatego też często sięgający po niego użytkownicy zadają sobie pytanie: pistolet do kleju na gorąco jak używać? W zależności od tego, jaki rodzaj pistoletu posiadamy, powinniśmy dopasować do niego odpowiedniej długości i średnicy wkłady klejowe. Warto zaopatrzyć się w bardziej opłacalne, większe opakowania, gdyż zużywa się go sporo, a zwłaszcza kiedy wykonujemy dużo tego rodzaju prac. W celach bezpieczeństwa zaopatrzmy się w rękawiczki. Zadbajmy o zabezpieczenie miejsca pracy podkładając kartony, gazety. Zawsze pamiętajmy o tym, że jest to urządzenie elektryczne, które należy używać zgodnie z jego przeznaczeniem w tym celu zalecane jest przeczytanie instrukcji obsługi. Po założeniu odpowiedniej dyszy wymiennej, końcówki pistoletu podłączmy urządzenie stawiając je na podpórce. W celu uniknięcia poparzenia załóżmy rękawiczki ochronne. Niejednokrotnie chcąc coś przytrzymać, poprawić narażamy się na oparzenie klejem, który rozgrzany bardzo szybko przylega do skóry. Jeżeli posiadamy pistolet z tzw. stacją ładowania wówczas wskaźnik kontrolny, do którego podłączamy pistolet wskazuje nam kiedy jest on odpowiednio nagrzany i gotowy do użycia. Kiedy kontrolka zgaśnie odłączamy pistolet i za pomocą dźwigni posuwu, naciskając z wyczuciem odpowiedniego naporu wyciskamy rozgrzany klej. Nakładamy klej w odpowiednim miejscu łączenia, po czym przytrzymujemy przez chwilę przyklejaną część w celu lekkiego zastygnięcia. Podczas pracy w celu płynnego przepływu wkładu klejowego musimy co jakiś czas podładować pistolet.

Więcej informacji: https://www.buehnen.pl/urzadzenia/reczne-pistolety-mechaniczne

Kolejne kroki, o których zdecydowanie warto pamiętać

Natomiast w przypadku kiedy posiadamy pistolet bezpośrednio podłączony do prądu pamiętajmy o tym, aby kontrolować jego stopień nagrzania, naładowania. Kiedy jest stosunkowo długo podłączony, przerwijmy jego pracę na kilka minut aby uniknąć przegrzania i nadmiernego wycieku kleju. Ważne jest podstawienie tacki do ociekania pod pistolet ,jeżeli nie ma jej w zestawie aby uchronić inne przedmioty przed zabrudzeniem. Bez względu jednak na rodzaj za każdym razem odstawiajmy pistolet używając podpórki. Często też podczas użytkowania zatykają się końcówki dyszy zastygniętym klejem, które usuwamy tylko i wyłącznie w rękawiczkach jeżeli urządzenie jest jeszcze nagrzane. Po zakończeniu pracy odłączamy pistolet od prądu i odkładamy go w odpowiednie miejsce aż do całkowitego wystygnięcia. Kiedy jest już zimny możemy go oczyścić z kleju i włożyć do opakowania.

Podsumowując należy pamiętać o kilku zasadach użycia z zachowaniem względów bezpieczeństwa chociażby po to aby uniknąć oparzenia a zyskać efektywną pracę. Oczywiście bardzo ważne jest również używanie czy pozostawianie pistoletu do kleju na gorąco poza zasięgiem dzieci.

 

Dodaj komentarz