Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

Jeśli mamy wolną gotówką, a nie chcemy jej wydawać, musimy wybrać odpowiedni sposób oszczędzania. Najbezpieczniejszymi formami inwestowania są lokaty bankowe i konta oszczędnościowe, na które możemy wpłacać gotówkę. Czym różnią się te produkty? Co wybrać – konto czy lokatę?

Różnica między lokatą i kontem oszczędnościowym

Różnica między kontem oszczędnościowym a lokatą polega przede wszystkim na tym, że na lokatę pieniądze wpłacamy na pewien okres czasu, kiedy nie możemy nimi dysponować. Bank przejmuje kontrolę nad naszymi pieniędzmi i odda je dopiero po okresie zawartym w umowie. Nie mamy dostępu do swoich pieniędzy, ale otrzymujemy procentowy zysk. Oczywiście, lokatę możemy zamknąć w każdym momencie, ale jeśli zrobimy to zanim upłynie czas, na który ją założyliśmy (np. dwa lata), stracimy wszystkie odsetki i odzyskamy tylko kapitał. Jeśli zaś pozostawimy na niej gotówkę, zarobimy więcej niż w przypadku konta oszczędnościowego. Tego typu konta to lokaty bankowe jednodniowe, ponieważ po każdym dniu mamy prawo wypłacić nasze pieniądze wraz z naliczonymi odsetkami. Banki stosują miesięczne naliczanie odsetek, co oznacza, że każdego pierwszego dnia następnego miesiąca widzimy na koncie zysk z odsetek pomniejszony o podatek. Odsetki naliczone do połowy miesiąca zostaną naliczone w nowym miesiącu.

Co bardzo ważne środki pieniężne z konta możemy wypłacić w dowolnej chwili. Bank może naliczyć opłatę za przelew z konta oszczędnościowego, a zazwyczaj bezpłatna jest tylko pierwsza wypłata w miesiącu, więc lepiej zrobić jeden duży przelew niż kilka małych. Ponadto najczęściej opłaca się przelewać pieniądze na nasz rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w danym banku.

Co jest lepsze – lokata czy konto oszczędnościowe?

To, jaki sposób oszczędzania wybierzemy w dużym stopniu zależy od tego, ile mamy pieniędzy. Zawsze warto mieć jakąś kwotę pieniędzy, która poratuje nas w przypadku awarii samochodu czy pralki. Wysokość tej kwoty uzależniajmy od stylu życia – może to być 500, 1000 czy 1500 zł. Taki fundusz awaryjny wpłaćmy na konto oszczędnościowe. Jeżeli zaś pieniądze nie będą nam w ogóle potrzebne w najbliższym roku, a jest to większa kwota, to warto, aby pracowały na najlepszej lokacie bankowej. Jeśli zależy nam na wysokim zarobku – ulokujmy pieniądze na lokacie inwestycyjnej, gdzie są inwestowane przez bank w instrumenty finansowe Giełdy Papierów Wartościowych. Obsługą finansową zajmują się doświadczeni profesjonaliści, dlatego jest duża szansa na to, że na lokatach tego typu będzie można zarobić o wiele więcej niż w przypadku lokaty o tradycyjnej konstrukcji. Banki oferują produkty dla osób ostrożnych, jak i ryzykantów, którzy wiedzą, że mogą stracić wszystkie odsetki, ale są pewni, że szansa na zarobek jest większa.

Jeśli dysponujmy sporą gotówką wpłaćmy pieniądze na lokatę, by dla nas zarabiały. Jeśli kwota oszczędności jest niewielka, ulokujmy je na koncie oszczędnościowym, by zawsze mieć do nich dostęp.

Dodaj komentarz