Magia zeszytów szkolnych

Zeszyty szkolne to niezbędnik każdego ucznia. Wybierając je często można dostać oczopląsu od ich mnogości. Sklepu oferują nam zeszyty w różnych kolorach, wymiarach, a także… zapachach.W okresie jesiennym w sklepach przede wszystkim w oczy rzucają się nam zeszyty. Półki uginają się od ich ilości, a oczy nie wiedzą gdzie patrzeć. Obecnie można dostać je w każdym kolorze, wymiarze, a także cenie. Ponieważ szkoła nie narzuca rodzajów zeszytów, wybór pozostaje kwestią indywidualną. Na jaki zeszyt się zdecydować?

Szeroki wybór

Pierwszą kwestią na jaką powinno zwrócić się uwagę jest wnętrze zeszytu szkolnego. Istotny jest tu nadruk. Do przedmiotów ścisłych takich jak matematyka, fizyka czy chemia z pewnością przydatne okażą się te w kratkę. Przedmioty humanistyczne czyli język polski, angielski i historia powinny być notowane w zeszycie w linie. Sklepy oferują także specjalne zeszyty dla młodszych, którzy stawiają swoje pierwsze kroki jeżeli chodzi o edukacje. Są to tak zwane zeszyty w trzy linie. Lekcje muzyki wymagają także osobnego notatnika, która posiada aż pięć linii.

Format i wygląd zeszytów

Format to także kwestia indywidualna każdego ucznia. Są osoby, które wolą małe i poręczne zeszyty. Inni zaś decydują się na duże i obszerne notatniki. Jeżeli chodzi o zeszyty w trzy linie, dostępne są jednak jedynie w formacie A5. Jest to najczęściej wybierany format. Drugim często wybieranym formatem jest A4. Korzystają z niego przede wszystkim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych ze względu na swoją wielkość oraz objętość. Studenci decydują się częściej na duże i obszerne zeszyty tematyczne, które posiadają kolorowe zakładki. Pozwala to na oddzielenie poszczególnych przedmiotów bez konieczności noszenia kilku notatników.

Istnieje także podział ze względu na okładki miękkie oraz twarde. Okładki miękkie są lekkie oraz bardziej poręczne, ale bardziej narażone na uszkodzenia. Okładki twarde są sztywne i nie wyginają się dlatego trudniej jest je zniszczyć. Niektóre zeszyty posiadają także specjalne nakładki, które chronią przed zrobieniem tzw. oślich uszu. Najczęściej są one kolorowe jednak sklepy oferują także nakładki perfumowane.

Zeszyty szkolne różnią się także okładką. Posiadają różne nadruki z bajek, filmów czy komiksów. Niektórzy uczniowie decydują się także na zeszyty z nazwami przedmiotów. Dzięki temu nie muszą podpisywać każdego osobno.

Podczas wyboru zeszytu ważny jest zaznaczony w nich margines. Jest to część często pomijana, a jednak ważna. Warto sprawdzić czy kupowany zeszyt posiada ten element, aby zaoszczędzić czasu na rysowanie go na każdej stronie. Margines pozwala na umieszczanie dodatkowych informacji przez ucznia, ale jest także miejscem w zeszycie, z którego korzysta nauczyciel.

Sklepy w swojej ofercie mają także zeszyty szkolne o czystej fakturze. Nie posiadają one ani linii ani kratki. Mogą posłużyć jako brudnopis ponieważ często przysparzają kłopotów podczas pisania. Brak linii oraz kratki skutkuje krzywym pismem. Zazwyczaj służą do przedmiotów takich jak plastyka czy technika. Kierując się wyborem zeszytów bardzo ważną kwestią jest także ilość kartek. Bardzo wygodnym rozwiązaniem są także ,,kołozeszyty”. W takich zeszytach kartki złączone są sprężyną, która ułatwia ich przewracanie. Można je także z łatwością wyrwać, nie niszcząc przy tym innych stron.

Podczas wyboru idealnego zeszytu szkolnego należy kierować się własną wygodą. Najlepszym zeszytem dla ucznia będzie ten, w którym wygodnie będzie mu pisać. Wygląd oraz format ma znaczenie. Nie powinno kupować się zeszytów na chybił trafił, ponieważ wtedy nie spełnią swojej roli.

Dodaj komentarz