Kto może pomóc w zbieraniu informacji?

Prywatni detektywi zajmują się wieloma sprawami, począwszy od gromadzenia dowodów zdrad, poprzez szukanie zaginionych osób a kończąc na wywiadach gospodarczych. Jednak bez względu na to, jaką sprawę akurat prowadzą, bardzo ważna jest w ich pracy umiejętność zbierania różnych informacji. Każdy z detektywów ma na to własne sposoby i metody, którymi niekoniecznie chętnie się dzieli, ale z kilku z nich korzystają praktycznie wszystkie firmy detektywistyczne.

Ogólnie dostępne bazy danych

Jednym z podstawowych źródeł informacji są różnego rodzaju bazy i rejestry publiczne. Niektóre z nich są dostępne dla wszystkich i każdy może z nich korzystać bez ograniczeń, inne wymagają odpowiedniego dostępu. Takie bazy związane są z wieloma obszarami, mogą między innymi dotyczyć aktów własności, rejestru urodzeń i zgonów, transakcji na rynku nieruchomości, akt sądowych, rejestrów podatkowych czy danych statystycznych. O ile z reguły sam dostęp do danych nie jest problemem, to już znalezienie w nich tego, co jest potrzebne, wymaga odpowiednich umiejętności. Ponieważ dla prywatnych detektywów zbieranie informacji to praktycznie codzienność, to doskonale wiedzą oni, jak się zabrać za poszukiwania i jak to zrobić szybko i sprawnie. Oczywiście w swojej pracy muszą oni przestrzegać przepisów prawnych, więc często widziane na filmach hakerskie ataki raczej nie mają pokrycia w rzeczywistości.

Świadkowie i podejrzani

Kolejnym istotnym obszarem zbierania informacji przez detektywów są świadkowie oraz osoby podejrzane. Ponieważ detektywi nie mają uprawnień do prowadzenia przesłuchań, to formalnie nie ma obowiązku rozmowy z nimi i udzielania informacji. Dlatego też często takie działania wymagają odpowiedniego podejścia i dużej cierpliwości. Detektyw musi zdobyć zaufanie danej osoby, przekonać ją do swoich zamiarów, a wtedy są duże szanse na to, że uda mu się zdobyć jakieś przydatne wskazówki. Co ciekawe, w wielu przypadkach będzie znacznie skuteczniejszy niż przedstawiciele służb mundurowych. W wielu środowiskach z policją po prostu się nie rozmawia, podczas gdy detektywowi pewne rzeczy można powiedzieć. Zdobyte zaufanie przekłada się też na większą otwartość, a to z kolei daje szansę na dowiedzenie się większej ilości szczegółów.

Pracownicy, kontrahenci, klienci firm

Dużą część zleceń prywatnych detektywów zajmują sprawy gospodarcze – na przykład weryfikacja partnerów biznesowych, poszukiwanie majątku czy wykrywanie oszust i nadużyć. Zbieranie informacji w takich sprawach to przede wszystkim przeglądanie wspomnianych już rejestrów i baz danych, ale też rozmowy z osobami mającymi jakiś związek z prowadzoną sprawą. Szczególnie cenni pod tym względem są byli pracownicy, ze względu na to, że nie czują już oni presji ze strony pracodawcy, to znacznie chętniej opowiadają to, co wiedzą. Ale przy odpowiednim podejściu mnóstwo wskazówek można wyciągnąć także od aktualnych pracowników, kontrahentów czy klientów. W niektórych sprawach, na przykład w obserwacji strategii konkurencji, bardzo przydatna jest metoda tajemniczego klienta, którą wielu detektywów z powodzeniem stosuje.

Jeśli insteresują Cię usługi detektywistyczne, zobacz jakiś przykładowy cennik, np: https://www.detektywipl.pl/cennik/, jego lektura pozwala zrozumieć czym najczęściej zajmują się detektywi.

Dodaj komentarz