Najlepsze programy do prowadzenia pełnej księgowości

Każde przedsiębiorstwo musi prowadzić działania księgowe w firmie. Trzeba zdecydować, czy obowiązki te zlecimy zewnętrznej firmie, czy też zajmie się tym wewnętrzny dział kadr i płac, a w nim zatrudniona na etacie księgowa. A jak się prowadzi pełną księgowość? Jakie programy komputerowe to ułatwiają?

Czym jest pełna księgowość? Jak prowadzić księgowość w firmie?

Skomplikowaną formą rejestrowania przychodów i rozchodów jest prowadzenie księgi rachunkowej, co jest zwane pełną księgowością. Tworzy się odpowiednią liczby właściwych kont, które dzieli się na analityczne i syntetyczne. Trzeba także prawidłowo ewidencjonować zdarzenia księgowe, czyli uwzględniać wszystkie ruchy finansowe, jakie mają miejsce w ramach prowadzonej działalności. Ustawa o rachunkowości nakazuje, by taką formę ewidencjowania prowadziły spółki akcyjne, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółki komandytowo-akcyjne. Warunkiem, po spełnieniu którego wymienione podmioty są zobowiązane do prowadzenia ksiąg rachunkowych jest osiągniecie w roku obrotowym przychodów netto w wartości wyższej niż 5 293 440 zł. Prowadzeniem księgowości w firmie, która ma duży obrót może zajmować się zewnętrzna firma, najlepiej wyspecjalizowane biuro rachunkowe, ale można także zatrudnić księgową, która będzie pracownikiem firmy.

Po co prowadzi się pełną księgowość?

Rolą pełnej księgowości jest rejestrowanie właściwej kondycji finansowej danej firmy. Podatnicy mają wyliczany dochód z działalności gospodarczej na podstawie tychże ksiąg po zmniejszeniu ich o dochody wolne od podatku i zwiększony o wydatki, które nie stanowią kosztów uzyskania przychodów, które zostały wcześniej zaliczone w koszty uzyskanie przychodów.

Programy do pełnej księgowości. Co wybrać?

Jeśli prowadzeniem spraw księgowych zajmie się osoba pracująca w naszej firmie, możemy jej ułatwić pracę, kupują program komputerowy do pełnej księgowości (sprawdź: https://reset2.pl/oferta/standard/r2fk). Oprogramowanie można zamówić i przez 30 dni korzystać z niego za darmo – w tym czasie sprawdzimy, czy jest to dobre rozwiązanie, a jeśli tak, kupimy program. W takiej aplikacji można księgować dokumenty sprzedaży i zakupu oraz dowody księgowe, takie jak: wyciąg bankowy, raport kasowy, polecenie księgowania, faktura korygująca sprzedaż/zakup, faktura wewnętrzna WNT, wewnątrzwspólnotowe nabycie/dostawa towarów WNT, dokument eksportowy DE, dokument importowy DI i inne. Dobrej jakości system pozwala również na proste i prawie automatyczne zaksięgowanie składek ZUS, wypłat dla pracowników itd. Możliwe jest również włączenie automatycznego księgowania, dzięki czemu każda faktura zostanie automatycznie zaksięgowana przez system. Możliwe jest także importowanie wyciągów bankowych do zaksięgowania w module księgowości. W programie można również generować raporty, deklaracje do Urzędu Skarbowego oraz plik JPK do Ministerstwa Finansów.

Prowadzenie pełnej księgowości jest skomplikowane, a ten rodzaj ewidencji wybierają podmioty, które zobowiązuje do tego ustawa. Pracę w dużym stopniu ułatwia dobry program komputerowy do tego typu księgowości.

 

Dodaj komentarz