Pomysły na przechowywanie dokumentów w domu

Kiedy ostatni raz przetrząsaliście szuflady, półki, a czasem miejsca mniej oczywiste, w poszukiwaniu ważnych dokumentów, stresując się, że bezpowrotnie zaginęły? Ile razy bezradnie rozkładaliście ręce, bo „przecież muszą tu gdzieś być”, ale jednak nie możecie ich odnaleźć? Jeśli odpowiedź brzmi „często”, to najwyższy czas znaleźć dobry sposób na przechowywanie dokumentów.

Posłuchaj swojej intuicji

Każdy z nas w codzienności posługuje się własnymi zasadami i logiką działań. Sposób na przechowywanie dokumentów także musi być „nasz” tzn. zgodny z przyzwyczajeniami. Musimy się zastanowić, czy myśląc o jakimś dokumencie, lepiej zapamiętujemy jego datę czy pełną nazwę. W zależności od tego wybieramy pierwszą zasadę segregacji: chronologicznie czy alfabetycznie. Druga istotna decyzja to w czym będziemy przechowywać domową dokumentację. Mogą to być pudła, w których poustawiamy opisane na grzbietach teczki. Mogą to być segregatory, które także łatwo opiszemy. Jakiej byśmy decyzji nie podjęli, musimy zgromadzić dużą ilość foliowych koszulek na dokumenty.

Posegreguj domową dokumentację

Dokumenty, które przechowujemy podzielmy tematycznie na grupy. Do pudła czy segregatora oznaczonego „dokumenty urzędowe” powinny trafić odpisy wyroków i postanowienia sądowe, korespondencja i pisma z urzędów państwowych, akty notarialne. Osobno przechowujmy dokumentację podatkową oraz kopie PIT-ów. Polisy ubezpieczeniowe, umowy o dostarczanie mediów, internetu, z operatorami telefonicznymi to kolejna grupa. Stwórzmy segregator, gdzie zbierzemy instrukcje obsługi domowych urządzeń, natomiast zapłacone rachunki, gwarancje wraz z paragonami, dowody zakupu przechowujmy osobno, bo w tej teczce, od czasu do czasu, trzeba zrobić porządek i wyrzucić te, które utraciły ważność.

Często przechowujemy dokumenty, które mają wartość sentymentalną czy są pamiątkami. Z nich także stwórzmy osobne pudło. Ważną grupą dokumentów, których szczególnie trzeba strzec, są paszporty, akty stanu cywilnego, książeczki wojskowe. Takie dokumenty najlepiej przechowywać w specjalnych kasetkach czy sejfach czyli miejscach, które można dodatkowo zabezpieczyć. Segregując dokumenty, znajdźmy jeszcze szufladę czy koszyk, do którego będziemy wkładać bieżące, niezapłacone rachunki i faktury.

Gdy zadaliśmy sobie trud uporządkowania domowego archiwum pozostaje nam już tylko systematycznie i konsekwentnie nowe dokumenty odkładać w wyznaczone miejsca.

Zawsze też można skorzystać outsourcingu i powierzyć dokumenty profesjonalnej firmie, np. Rhenus Logistics

Dodaj komentarz