Porady dla majsterkowicza – jak wybrać klej idealny?

W warsztacie każdego majsterkowicza nie może zabraknąć kleju. I nie ma już znaczenia czy zajmujemy się drobnymi naprawami we własnym domu, czy samodzielnie wykonujemy meble, czy tworzymy dzieła sztuki – bez dobrego kleju nie sobie nie poradzimy. Poniżej przyjrzymy się kilku rodzajom klejów, jakie oferują producenci, i które mogą okazać się przydatne podczas domowych prac czy reperacji.

Kleje do drewna

Majsterkowanie kojarzy się najczęściej z naprawami drewnianych mebli, które zdążyły się połamać lub, które nadgryzł swoim zębem czas. To naturalne skojarzenie, bo i rozpoczęcie domowych napraw od drewnianych elementów wyposażenia jest najprostsze. Warto wtedy zaopatrzyć się w dobry klej do drewna, a jest ich na rynku nie mały wybór. Klejenie drewna pozwala łączyć ze sobą elementy bez konieczności wiercenia, czy wbijania gwoździ – ten sposób cechuje się znacznie wyższą estetyką i większymi możliwościami. Najpopularniejsze są kleje polioctanowe (inaczej nikolowe), bo są również najbardziej uniwersalne i pozwalają łączyć ze sobą drewno twarde i miękkie oraz materiały drewnopodobne.

Jeśli zależy nam na bardziej trwałym łączeniu drewnianych elementów powinniśmy sięgnąć po kleje poliuretanowe – są doskonałym wyborem podczas sklejania poręczy czy schodów, czyli miejsc narażonych na duże obciążenia. Kolejną grupę stanowią kleje tworzone na bazie żywic alifatycznych, które na szeroką skalę są wykorzystywane w przemyśle meblarskim w trakcie łączenia drewna z laminatami czy podczas tapicerowania – ich użytkowanie w domowych warunkach może być nieco bardziej skomplikowane, bo zaleca się ich nakładanie metodą natryskową, by warstwa była jak najcieńsza.

Kleje do metalu i szkła

To bardzo praktyczne substancje, które pozwalają naprawić uszkodzone lustro lub pękniętą szybę bez konieczności ich wymiany. Ten typ klejów sprawdza się także podczas reperowania domowych sprzętów wykonanych z metalu, a także podczas naprawy przedmiotów, które łączą ze sobą szkło i metal.

Kleje do szkła są najczęściej przezroczyste i często dodatkowo utwardzane poprzez oddziaływanie promieni UV, co gwarantuje bezpieczne użytkowanie naprawionych przedmiotów bez ryzyka odkruszania, czy odłamywania się klejonych elementów. W niektórych przypadkach zamiast twardych klejów epoksydowych, czy wspomnianych wyżej UV, używa się klejów elastycznych opartych o MS polimery – stosuje się je najczęściej na zewnątrz, ponieważ cechują się dużą odpornością na warunki atmosferyczne oraz tam, gdzie wymagana jest giętkość spojenia. Producenci jako alternatywę do łączenia ze sobą różnych rodzajów metalu, czy naprawiania uszkodzonych urządzeń, oferują całą gamę klejów przeznaczonych do tego typu materiałów. Bez problemu możemy więc nabyć kleje do łączenia ze sobą blach, stali, aluminium, żeliwa czy miedzi. Dodatkowo substancje te potrafią spajać metal z innymi materiałami, jak wspomniane wyżej szkło czy materiały budowlane.

Kleje do tworzyw sztucznych

Tutaj oferta jest naprawdę bogata i podobnie, jak w przypadku klejów do drewna najpopularniejsze są spoiwa uniwersalne. Pozwalają one łączyć ze sobą winyl, PCV, pleksiglas, nylon czy polipropylen i polietylen. Uniwersalność tych klejów jest zresztą o wiele szersza, bo powszechnie stosowane są także w przypadku układania ceramiki, gumy, skóry, tektury czy tkanin – zawsze jednak należy sprawdzać zalecenia producenta, by nie zniszczyć łączonych elementów lub ryzykować rozpadnięcia spoiny pod wpływem wysokich temperatur. Kleje przeznaczone stricte do tworzyw sztucznych możemy podzielić na cztery grupy, o których kilka zdań poniżej.

Kleje płynne występujące na bazie wody lub rozpuszczalnika są proste i wygodne w aplikacji, ale przeznaczone do porowatych powierzchni. Kolejna grupa to kleje reakcyjne, które dzielimy na jednoskładnikowe i dwuskładnikowe. Jednoskładnikowe są bardzo praktyczne, ponieważ nakładamy je bezpośrednio na klejoną powierzchnię. Dwuskładnikowe wymagają przed użyciem zmieszania w odpowiednich proporcjach, ale charakteryzują się dzięki temu wyższą przyczepnością i twardością spojenia. Ostatnie dwie grupy to kleje kontaktowe i topliwe – w obu przypadkach wymagane są jednak narzędzia, które nie zawsze znajdziemy w domowym warsztacie.

Dodaj komentarz