Jak poradzić sobie z JPK? Powód do obaw czy nie?

Jednolity plik kontrolny, w skrócie JPK (ang. Standard Audit File-Tax – SAF-T) to plik komputerowy, który ma zawierać elektroniczną formę ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych. Z powodzeniem stosuje się podobne rozwiązania w innych państwach Unii Europejskiej. Formę oraz strukturę JPK określił szczegółowo minister finansów. Z wprowadzeniem tego nowego rozwiązania wiążą się obawy ze strony przedsiębiorców. Czy jest się czego obawiać?

Kogo dotyczy JPK?

Jednolity plik kontrolny, będący owocem zmian w ustawie o ordynacji podatkowej, będzie dotyczył wszystkich przedsiębiorstw, niezależnie od ich wielkości. Od 1 lipca 2016 roku największe organy podatkowe już zostały zobligowane do dostosowania się do wymogów tworzenia JPK. Z czasem sukcesywnie obowiązek ten obejmie pozostałych przedsiębiorców. Planuje się, że od 2017 roku jednolity plik kontrolny będą tworzyć także małe i średnie przedsiębiorstwa, a od roku 2018 również mikro. Obawy ze strony przedsiębiorców wiążą się z niewielkim okresem przewidzianym na dostosowanie systemów informatycznych aktualnie stosowanych w firmie do nowych wymogów ustawodawcy. Niektóre firmy będą musiały również zmodyfikować dotychczasowe zasady prowadzenia ksiąg oraz sposób w jaki dokumentowało się transakcje handlowe. Sama struktura pliku wydaje się też dość skomplikowana, co może stanowić wyzwanie dla księgowych.

Jakie korzyści płyną z wprowadzenia jednolitego pliku kontrolnego?

Pomimo obaw ze strony przedsiębiorców wierzy się, że wprowadzenie JPK przyniesie szereg korzyści oraz udogodnień na różnych szczeblach. Przede wszystkim będą to udogodnienia dla samych podatników. Wszystkie dane będą przekazywane wyłącznie drogą elektroniczną, co z założenia ma być sporym ułatwieniem, oszczędnością czasu oraz pieniędzy. Wszelkie kontrole będą przebiegały sprawniej i krócej, przez co nie będą już tak uciążliwe. Jednolity plik kontrolny to także ułatwienie pracy dla działów administracji. Weryfikacja danych podatkowych będzie się odbywać w sposób zautomatyzowany, dzięki czemu ewentualne nieprawidłowości będzie można zlokalizować o wiele szybciej niż było to do tej pory. Łatwiej będzie można wykryć działania niezgodne z prawem, takie jak np. próby wyłudzenia podatku VAT.

Wdrożenie JPK w przedsiębiorstwach nie jest procesem odbywającym się z dnia na dzień. Wymaga on przygotowania oraz przystosowania odpowiedniego oprogramowania w firmie, co może wzbudzać pewne obawy. Dokładna instrukcja w sprawie wdrożenia jednolitego pliku kontrolnego znajduje się na stronie Ministerstwa Finansów.

1 Komentarz

  • Owszem, jednolity plik kontrolny przyniesie szereg korzyści oraz udogodnień ale stopniowo. Jako pierwszy plus mogę wymienić ulepszanie wyposażenia mojej firmy (komputery, internet, itd.). Po drugie, człowiek nauczy się czegoś nowego.

Dodaj komentarz