Procesy logistyczne w e-commerce

Żyjemy w nowoczesnych czasach, w których ludzie coraz bardziej doceniają potęgę Internetu. Nic w tym dziwnego, ponieważ za jego pośrednictwem można wykonywać bardzo wiele ważnych czynności oraz komunikować się z ludźmi z całego świata. Doprowadziło to do powstania specjalnej branży e-commerce czyli handlu internetowego. Na rynku działa wiele sklepów internetowych, które przyjmują zamówienia drogą elektroniczną, a następnie dostarczają je do klientów drogą wysyłkową.

W branży e-commerce liczy się dobry kontakt z klientem, dokładne opisywanie produktów, posiadanie ciekawego asortymentu w przystępnych cenach, a także profesjonalna organizacja spraw związanych z magazynowaniem, obiegiem produktów i ich transportem do odbiorcy końcowego. Nic więc dziwnego, że wielu przedsiębiorców działających w handlu internetowym zwraca uwagę na to co może im zaoferować fachowo zorganizowana logistyka dla e-commerce.

Zarządzanie dostawami i zwrotami towarów

Wielu ludziom logistyka dla e-commerce kojarzy się przede wszystkim z transportem i jest w tym dużo prawdy. Dzięki pracy specjalistów z branży logistycznej, można zorganizować profesjonalny, szybki i bezpieczny transport towarów do odbiorców końcowych. W ten sposób zapewnia się klientom krótki czas oczekiwania na dostawę, mniejszy koszt transportu oraz pewność, że zamówione przez nich produkty nie ulegną uszkodzeniu podczas przewozu. Dział logistyki pozwala na skuteczne zarządzanie własnym transportem lub firmami oferującymi usługi przewozowe.

Warto dodać, że logistyka dla e-commerce obejmuje również zarządzanie towarami, które docierają do sklepu internetowego. Zwykle są to zwroty od klientów razem z reklamacjami lub zwroty bez podania przyczyny (klienci mają do tego prawo w krótkim czasie po dokonaniu zakupu). W zależności od typu zwrotu logistyka dla e-commerce kieruje dany towar do ponownej sprzedaży lub do działu technicznego w celu usunięcia wad lub utylizacji z odzyskaniem jak największej liczby zasobów. Procesy te są usprawniane poprzez umieszczanie odpowiednich etykiet na produktach. Dodatkowo pomagają w tym komputerowe programy usprawniające zarządzanie obiegiem takich produktów.

Zarządzanie magazynem

Logistyka dla e-commerce odpowiada również za zarządzanie magazynem posiadanym lub wynajętym przez firmę handlową. Dzięki fachowcom korzystającym z nowoczesnych komputerowych aplikacji magazynowych, można szybko i dokładnie segregować towary, odnajdywać je w magazynie oraz zarządzać przyjmowaniem i wydawaniem przesyłek. Ma to kolosalne znaczenie dla usprawnienia działalności całej firmy.

Outsourcing logistyczny

Należy zaznaczyć, że logistyka dla e-commerce jest dostępna nie tylko dla dużych firm, które zatrudniają wielu pracowników odpowiedzialnych za takie procesy. Również mniejsze sklepy internetowe mogą korzystać z nowoczesnych rozwiązań oferowanych przez firmy zajmujące się outsourcingiem logistycznym. Taka zewnętrzna obsługa jest bardzo profesjonalna, usprawnia działanie w branży e-commerce, a dodatkowo kosztuje niewiele.

Dodaj komentarz