Wygoda podczas pracy – jak ją zapewnić?

Kilkanaście lat temu komputery w biurze były luksusem. Teraz 8-godzinna praca przed ekranem monitora jest już normą. Niestety jednak jeden z najbardziej rewolucyjnych wynalazków ostatnich dziesięcioleci ma tak samo wady, jak i zalety. Problemy z kręgosłupem, bóle głowy, zespół cieśni nadgarstka – wszystko to pojawia się prędzej czy później, jeśli zapominamy, jak ważna jest ergonomia stanowiska pracy.

Jak wybrać biurko i fotel?

Zamiast czekać, aż pierwsze dolegliwości zaczną się pojawiać, lepiej zawczasu zacząć działać. Podstawa to oczywiście dobrze dobrane biurko i fotel. Biurka mają standardowe wymiary, ale fotel koniecznie trzeba już wyregulować w zależności od wzrostu. Ergonomia stanowiska pracy nakazuje, by możliwie najbardziej ograniczyć garbienie się, unikać zakładania nogi na nogę, koniecznie trzeba zadbać, by podczas pracy został zachowany odpowiedni kąt nie tylko w zgięciu w kolanach, ale i w łokciach. Wszelkie odchyłki od zaleceń może początkowo nie dają się we znaki, ale po wielu godzinach w biurze jest zupełnie inaczej, nogi i ręce zaczynają ciążyć, pojawia się mało przyjemne mrowienie.

Czym zastąpić fotel w biurze?

W fotelach biurowych niezmiernie ważna jest jednak nie tylko jego wysokość. Równie istotny jest też rodzaj oparcia i samo siedzisko. Fotel nie może być za twardy. Siedzisko powinno być też odpowiednio wyprofilowane. Jeśli mimo wszystko odczuwa się dyskomfort w czasie pracy, warto poszukać dodatkowej poduszki albo zdecydować się na jeszcze bardziej radykalne rozwiązanie – wymienić fotel na specjalną dużą piłkę. Z uwagi na jej kształt, mięśnie cały czas pracują, a kręgosłup przyjmuje optymalną pozycję. Przy doborze piłki jednak również trzeba wszystko dokładnie pomierzyć. Istotny jest nie tylko wzrost, ale i wysokość biurka czy stołu, przy którym się pracuje. Ergonomia stanowiska pracy to bardzo złożone zagadnienie, ale na szczęście coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, jak jest ważna. Dziś nie trzeba być już nawet specjalistą BHP, ani sięgać po specjalistyczne pozycje, by uzyskać niezbędną wiedzę. Ergonomia stanowiska pracy to temat bardzo popularny w sieci. Warto zajrzeć na strony internetowe poświęcone przepisom BHP i fora tematyczne, by dowiedzieć się o niej możliwie najwięcej.

Jak dopasować wysokość monitora?

Ergonomia stanowiska pracy to oczywiście zapewnienie odpowiedniego miejsca do pracy. Po pojawieniu się komputerów w biurach, ważne jest, by również i te nowoczesne sprzęty spełniały wszystkie wymogi. Laptopy wcale nie są najlepszym rozwiązaniem. Chociaż są lekkie, wygodne i mobilne, to w pracy biurowej znacznie lepsze są poczciwe pecety. By jednak ergonomia stanowiska pracy została zachowana, zadbać trzeba nie tylko o odpowiedniej wielkości monitor. Niezmiernie ważne jest, by jego górna krawędź znajdowała się na linii naszego wzroku. Pochylanie albo zadzieranie głowy jest na dłuższą metę szkodliwe i może przyczynić się z czasem do wad postawy.

Jakie znaczenie mają przerwy w pracy?

Nawet jednak jeśli w pracy ergonomia stanowiska pracy jest zachowana, to i tak pamiętać trzeba o jeszcze jednym. Niezmiernie ważne są regularne przerwy. Oczy odpoczywają, jeśli co jakiś czas oderwie się je od monitora i zacznie się jeździć wzrokiem po krawędziach ścian i przedmiotów na biurku. Ważne jest też, by rozprostować od czasu do czasu kości. Bardzo dobry wpływ na kręgosłup mają zwłaszcza różnego rodzaju ćwiczenia rozciągające i rozluźniające. Po godzinach warto też zadbać o dodatkową aktywność fizyczną.

Dodaj komentarz